SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 9341228
*
nr 934 1228
Bestickuppsättning
78 del. silver, Slottsbarock, ca 3000g
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:52:04
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning matbestick silver slottsbarock ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8224 Jardiniere
nysilver, glasinsats, A G Dufva. Längd: 31 cm, höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8227 Jardiniere
nysilver, med glasinsats. Längd: 37 cm. Höjd: 37 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
*
Bestickuppsättning
Läs mer om e-auktion
nr 934 1228
Bestickuppsättning
78 del. silver, Slottsbarock, ca 3000g
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning matbestick silver slottsbarock ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8224 Jardiniere
nysilver, glasinsats, A G Dufva. Längd: 31 cm, höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:51 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56 -
8227 Jardiniere
nysilver, med glasinsats. Längd: 37 cm. Höjd: 37 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32



